Co uwzględnić, wybierając fotelik samochodowy dla dziecka?

Dziecko

Written by:

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu maluchowi bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Tyczy się to również sytuacji podróży. Dlatego tak wielką wagę wielu rodziców przywiązuje do wyboru fotelika samochodowego. Pojawia się w związku z tym pytanie co uwzględnić, wybierając fotelik dla dziecka?

Wiek dziecka, a fotelik samochodowy

Trzeba pamiętać, że foteliki samochodowe przeznaczone są dla różnych grup wiekowych. Jest to istotne kryterium, którego nie można pominąć przy zakupie. Foteliki samochodowe dzielą się generalnie na trzy grupy:

  • dla niemowląt – waga dziecka nie może przekraczać 13 kilogramów;
  • dla dzieci, których waga nie przekracza 18 kilogramów;
  • dla dzieci ważących maksymalnie 36 kilogramów.

Homologacja

Dobry fotelik dla dziecka to taki, który posiada stosowną homologację. Bez niej fotelik nie gwarantuje bezpieczeństwa użytkowania. Homologacja ECE to nic innego, jak europejski certyfikat bezpieczeństwa. Jest on gwarantem tego, że fotelik spełnia wymagania techniczne dotyczące fotelików samochodowych. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu wypadkach posiadanie homologacji oznacza tylko tyle, że fotelik spełnia minimalne wymagania techniczne. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z charakterystyką fotelika.

Fotelik dla dzieci to obowiązkowy zakup, jeśli planujemy nasze pociechy wozić samochodem. Wybór fotelików jest obecnie ogromny. W związku z tym wybór tego idealnego nie jest rzeczą prostą. Osoby zainteresowane bliżej tym tematem odsyłamy do naszego innego tekstu, w którym koncentrujemy się na fotelikach samochodowych.