Jak kupować fotelik samochodowy?

Dziecko

Written by:

Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia, które mają mniej ni 150 centymetrów wzrostu mogą w samochodach osobowych podróżować tylko w specjalnych fotelikach. To nie tylko kwestia obowiązujących przepisów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Foteliki samochodowe: na co zwrócić uwagę na zakupach?

Foteliki samochodowe dostępne są w bardzo różnych wersjach. Najmniej znaczną kwestią przy wybieraniu fotelik dla dziecka powinna być jego cena. Fotelik ma zapewnić dziecku bezpieczną podróż, chronić je przed urazami w razie ewentualnej kolizji albo wypadku. Kupując fotelik dla dziecka sprawdźmy przede wszystkim czy ma on homologację ECE oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Dobrą decyzją jest wybranie fotelik dla dziecka, który został poddany testom zderzeniowym i otrzymał w nich wysokie noty. Bardzo bezpieczny jest fotelik dla dzieci, który ma mocowanie ISOFIS. W starszych modelach samochodów zamontowanie takiego fotelik dla dzieci będzie możliwe dopiero po dokupieniu tak zwanej bazy ISOFIX. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule „Wybieramy fotelik samochodowy”.

Fotelik dla dziecka: ważne kwestie

Najbardziej bezpieczny model fotelik dla dzieci to ten, który montuje się tyłem do kierunku jazdy. Do tego bezpieczeństwo zapewniają pięciopunktowe pasy. Tylko jeden z tych pasów powinien być naciągający. Dobrą decyzją jest wybranie modelu z zabudowaną przestrzenią wokół głowy dziecka.

Warto także wybrać fotelik z pneumatycznymi teleskopami oraz o kącie nachylenia nie przekraczającym 40 stopni.