Kryptowaluty – co to takiego?

Technologie

Written by:

W ostatnich latach zainteresowanie jakie wzbudzają kryptowaluty jest coraz większe. Jednocześnie jednak przy tym pojawia się pytanie co to jest kryptowaluta. To oczywiście ciekawie postawione pytanie, na które warto zwrócić uwagę.

Choć jednocześnie proste wytłumaczenie takiego zagadnienia nie jest łatwe, ponieważ kryptowaluta to pieniądz, który właściwie nie jest pieniądzem, ale systemem elektronicznie zgromadzonych danych umieszczonych w określonych ciągach, nad którymi nie ma żadnego nadzoru zewnętrznego ze strony jednostek finansowych. Dowiedz się co to jest kryptowaluta.

Czym są kryptowaluty

Jeśli ktoś zastanawia sie nad tym co to jest kryptowaluta to pewnie trafi na określenia związane z pierwszą taką walutą a mianowicie BTC. Jednak na Bitcoin pojęcie walut wirtualnych sie nie kończy. Tak naprawdę temat ten jest znacznie obecnie szerszy, ponieważ kryptowalut jest bardzo dużo i regularnie pojawiają się nowe.

Przy tym jednak trzeba zauważyć, że żadna z nich nie odnosi takiego sukcesu jak BTC i najczęściej wartość takiej waluty jest śladowa. Natomiast co do samego jej pojęcia trzeba zwrócić uwagę na to, że giełda kryptowalut mimo, że wzbudza spore zainteresowanie nie jest tematem stabilnym. 

Jaką wartość mają waluty? 

Jeśli chodzi o Bitcoin czy blockhain czy inne kryptowaluty to tak naprawdę trudno nam jednocześnie określać ich wartość. Teoretycznie to co miało być najważniejszą zaletą takich walut a więc brak kontroli Państwa tak naprawdę w dużej mierze staje się jego problemem, ponieważ tak naprawdę w związku z tym, że nie ma kontroli nad tymi walutami mogą pojawić się pola do nadużyć.

To wszystko staje się dla tych walut czynnikiem, który sprawia, że nie mają one takiego zaufania i to widać w przypadku BTC, gdzie te spadki i wzrosty są czasami faktycznie bardzo gwałtowne.