Poznajmy bliżej wóz transmisyjny

Usługi

Written by:

Samochodów specjalnych wskazać można przynajmniej kilka rodzajów. Wśród tych wykorzystywanych obecnie przez wszystkie media znajduje się wóz transmisyjny. Obecnie trudno wyobrazić sobie pracę telewizji bez odpowiednio wyposażonego wozu transmisyjnego. Zobaczmy czym jest wóz transmisyjny i jaka jest historia wozów transmisyjnych w naszym kraju.

Do czego media wykorzystują taki samochód?

Wóz transmisyjny to nic innego, jak specjalistyczny samochód, którego wyposażenie pozwala na relacje na żywo. W wozie transmisyjnym znajduje się cały szereg urządzeń i stanowisk. W związku z tym taki samochód transmisyjny najczęściej tworzony jest poprzez odpowiednie przerobienie samochodu dostawczego.

Garść faktów historycznych

Polscy dziennikarze po raz pierwszy skorzystali z wozów transmisyjnych w latach sześćdziesiątych. Na te lata przypadł naprawdę intensywny rozwój Telewizji Polskiej. W związku z tym pojawiło się zapotrzebowanie na samochody pozwalające realizować transmisje na żywo. Wprawdzie były one produkowane w krajach Europy Zachodniej, ale polscy dziennikarze nie mieli możliwości ich sprowadzenia. W związku z tym skonstruowaliśmy własny wóz transmisyjny, wykorzystując do tego celu Skodę 706 RTO. W okresie od 1964 roku do 1974 powstało prawie trzydzieści wozów transmisyjnych. Użytkowane były przez regionalne ośrodki telewizyjne.

Wozy transmisyjne, które użytkowane są dzisiaj to naprawdę zaawansowane samochody, które gwarantują jakość transmisji na najwyższym poziomie, a jednocześnie zapewniają komfort tym, którzy w nich pracują.