Witaminy dla kobiet w ciąży – warto wiedzieć

Zdrowie

Written by:

Witaminy dla kobiet w ciąży są niezwykle ważne. Kobiety ciężarne powinny dbać przede wszystkim o prawidłową dietę, ograniczenie stresu czy regularne badania. O co zadbać, by dostarczyć swojemu maluchowi jak najlepszych mikroskładników?

Witaminy dla kobiet w ciąży – jco jeść?

Istotnym uzupełnieniem diety podczas ciąży jest suplementacja wspomnianymi już składnikami – kwasem foliowym, żelazem, witaminą D, magnezem oraz kwasami DHA. Podczas ciąży trzeba też zadbać o odpowiednią dietę i regularnie sprawdzać stan tarczycy. Witaminy dla kobiet w ciąży powinno się w dużej mierze pozyskiwać z pokarmów.

Dieta kobiety w ciąży oraz karmiącej piersią powinna być bogata w witaminy i różne minerały, takie jak żelazo, wapń i cynk. Jeżeli chodzi o witaminy, to niezwykle ważna jest witamina C oraz witaminy z grupy B (w szczególności B12). Witaminy z posiłków są najlepiej przyswajalne i to o odpowiednią dietę należy zadbać w pierwszej kolejności.

Witamina C

Duże ilości witaminy C znajdują się w cytrusach, ale także w pomidorach, brokułach, brukselce, jarmużu oraz papryce. Kolorowe warzywa i owoce na pewno będą dla Ciebie ulgą w 2 trymestrze lub nawet w 1, jeśli nie dokuczają Ci mdłości.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B znajdziesz w orzechach, nabiale, rybach, szpinaku oraz w owsiance. Warto spożywać także kasze oraz pełnoziarniste pieczywo i makarony, żeby urozmaicić swoją dietę i dostarczyć maluszkowi jak najwięcej mikroskładników.

Suplementy i witaminy dla ciężarnych

Niektórzy zalecają przyjmowanie suplementów przed ciążą (kwas foliowy) – pamiętaj jednak, że konkretną dawkę zarówno witamin, jak i suplementów, zawsze dobiera lekarz na podstawie wyników badań krwi. Warto postawić na preparat, który zawiera kompleks witamin w odpowiednich dawkach, takich jak: kwas foliowy, witaminę B1, B2, B3, B6, B12, kwas pantotenowy, biotynę, magnez, cynk, jod, żelazo, witaminę C, wapń, witaminę D, beta-karoten, oraz witaminę E.

Podczas ciąży zadbaj jednak przede wszystkim o regularne robienie badań, odwiedzanie lekarza oraz o dobrze zbilansowaną dietę. Dla niektórych to ostatnie może stanowić wyzwanie, zwłaszcza w 1 trymestrze, jednak pamiętaj, że suplementy w ciąży nie sprawią, że dostarczanie minerałów z pokarmu będzie niepotrzebne. Suplementy nigdy nie zastąpią zbilansowanej diety.