Wybieramy fotelik samochodowy

Dziecko

Written by:

Jedynym bezpiecznym sposobem przewożenia dzieci w samochodzie jest specjalny fotelik. W foteliku muszą być przewożone nawet noworodki, gdy ze szpitala są przewożone do domu. Dzisiaj więc fotelik jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu wszystkich zmotoryzowanych rodziców.

Jak wybrać fotelik samochodowy, aby był bezpieczny?

Jak wybrać fotelik samochodowy? To jedno z pytań, które bardzo często zadają rodzice, którzy kompletują wyprawkę dla swojego dziecka. Odpowiedź na pytanie jak wybrać fotelik samochodowy jest stosunkowo prosta: fotelik wybiera się kierując wagą dziecka. Na zakupy wart wybrać się samochodem, w którym fotelik będzie montowany. Dzięki temu od razu będzie można sprawdzić czy pasy bezpieczeństwa są na tyle długie, że da się zamontować fotelik na tylnej kanapie samochodu. Rodzice, którzy kupując pierwszy fotelik powinni bowiem wiedzieć, że w samochodzie z poduszką powietrzną fotelik można zamontować tylko na tylnej kanapie.

Jak wybrać fotelik samochodowy: na co zwrócić szczególną uwagę?

Foteliki przeznaczone dla dzieci, które ważą 10/13 kilogramów zaliczone są do grupy 0/0+. W tych montowanych tyłem do kierunku jazdy fotelikach przewożone są najmłodsze maluchy: od urodzenia do mniej więcej pierwszych urodzin. Po pierwszych urodzinach rodzice muszą kupić kolejny fotelik; maksymalna waga dziecka dla fotelików z grupy I to 18 kilogramów.  Dzieci w fotelikach przeznaczonych dla wagi 15-18 kilogramów jeżdżą już przypięte pasami bezpieczeństwa zamontowanymi przez producenta samochodu.